transplatace srdce

22. listopadu 2010 v 17:57 | admin |  Srdce a jeho nemoci
Proč je potřeba trasplatovat srdce?
Vaše srdce nefunguje řádně a lékaři vám sdělili, že k další léčbě Vašeho onemocnění je potřebná transplantace srdce. Mnoho pacientů doufá v šanci transplantace a těší se na ni, ale je přirozené, že tato naděje se mísí s obavami. Transplantace je však v současnosti nejlepším způsobem nápravy zdravotního stavu u pacientů s konečným stadiem selhání srdce. Každý den v týdnu, na celém světě, umožní transplantace srdce stovkám vážně nemocných lidí mít šanci slušného a aktivního života.

Hry 

Onemocnění srdce

Existuje řada chorob srdce, kterými můžete onemocnět. U ischemické choroby srdeční dochází k zúžení až ucpání cév, srdce pak nemá dostatek kyslíku a může být nezvratně poškozeno. U onemocnění srdečního svalu, tzv. dilatační kardiomyopatie, dochází k oslabení srdečního svalu.
Tyto dvě indikace jsou nejčastějšími důvody (více než 90 %) transplantací srdce. Tyto choroby mohou být důsledkem nadměrné konzumace alkoholu, vysokého krevního tlaku, kouření, vedlejších účinků některých léků, hyperlipidemie (zvýšené hodnoty krevních tuků), infekcí nebo jsou důsledkem dědičné náchylnosti. Dalšími indikacemi pro transplantaci srdce je dlouhodobá valvulární dysfunkce (porucha funkce chlopní) s následným zvětšením srdce nebo vrozená srdeční vada, kterou nelze vyléčit běžným chirurgickým výkonem. Všechny tyto stavy vedou k srdečnímu selhání.

Příznaky srdečního onemocnění:

Existuje řada příznaků srdečního selhání, které však zdaleka nemusí být přítomny všechny. Mezi nejčastější patří:
  • dušnost
  • únavnost, slabost, apatie
  • bolest na hrudníku
  • zadržování vody v těle (např. otoky nohou)

Čekání na transplantaci

Poté, co indikační komise rozhodne o tom, že nemocný potřebuje transplantaci srdce, je jeho jméno a podrobnosti o jeho zdravotním stavu zaneseny na čekací listinu - Waiting List. Podle závažnosti aktuálního stavu nemocní čekají na transplantaci v nemocnici nebo doma, kde musí být neustále k zastižení (nejlépe na mobilním telefonu). Čekací doba záleží na vhodném dárci orgánu, pohybuje se od dnů až po měsíce. Během domácí léčby je nutné informovat lékaře či transplantačního koordinátora o každé změně zdravotního stavu (jakákoliv infekce nebo nové zdravotní problémy). 

Dárce

Dárcem srdce je člověk s prokázanou mozkovou smrtí. Jsou to nejčastěji pacienti po mozkovém traumatu při autohavárii. Další nejčastější příčinou mozkové smrti jsou pacienti s krvácením do mozku na podkladě ruptury aneurysmatu.
Dárce musí být s příjemcem identický nebo kompatibilní v hlavních krevních skupinách (A,B,O). Hmotnostní rozdíl by neměl přesahovat 20%, měl by mít normální fyzikální nález na srdci, EKG a echokardiografické vyšetření.
Celá akce srdeční transplantace je komplexní, zahrnuje problémy komunikační, organizační, vyžaduje správné načasování jednotlivých akcí, správnou péči o dárce, správný výběr dárce a komunikaci s příjemcem. Vedení takové akce vyžaduje vysoce kvalifikovanou práci, kterou zastává transplantační koordinátor. 

Chirurgická technika transplantace srdce

V současnosti se výlučně provádí ortotropní transplantace, kdy srdce nemocného je vyňato z hrudníku a nahrazeno srdcem dárce. Celá operace musí být provedena velmi rychle, protože srdce dárce nesmí být ponecháno mimo tělo bez oběhu déle než 4-5hodin. Pacient je v celkové anestézii a je připojen na mimotělní krevní oběh, který zajistí dočasnou náhradu přečerpávací funkce srdce a výměnu plynů v plicích. 
Nemocné srdce se odpojí od dvou hlavních cév. Nové srdce se potom umístí na místo po nemocném srdci a hlavní cévy se k němu přišijí. I když to může vypadat relativně jednoduše, operace je velmi náročná.
Po operaci je pacient umístěn na jednotku intenzivní péče (JIP), kde zůstane připojen na dýchací přístroj (ventilátor). Pokud pooperační stav probíhá bez komplikací, je ventilátor je postupně odpojován.  Pod intenzivním dohledem zůstává nemocný do termínu první biopsie srdeční tkáně. Poté je přeložen na normální lůžkové oddělení, kde stráví 3-4 týdny, než je propuštěn domů. Během této doby jsou sledovány možné příznaky rejekce (odmítnutí) srdce, pravidelně se odebírají  vzorky krve, provádí častá echokardiografická vyšetření a pacient se učí správně užívat léky a dodržovat určitý režim. 

Trasplatace srdce video
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama