Srdeční zástava

18. listopadu 2010 v 14:39 | admin |  Srdce a jeho nemoci
Co udělat, když někdo v mém okolí má srdeční zástavu? A co to slovo znamená?
Co je to srdeční zástava?

Srdeční zástava představuje kompletní ztrátu mechanické funkce srdce. Srdce se přestane pravidelně stahovat, obvykle jako důsledek abnormálního srdečního rytmu, zvaného komorová fibrilace. Srdeční zástava se obvykle projeví jako náhlá ztráta vědomí (kolaps) postiženého, který nemá hmatný puls a nedýchá. Okamžitá srdeční masáž a umělé dýchání jsou nezbytné až do příjezdu zdravotnické záchranné služby


SRDEČNÍ ZÁSTAVA
Při srdeční zástavě je nejohroženější částí lidského těla mozek. Bez přísunu kyslíku vzniká nevratné poškození již za 3-4 minuty.
Příčinou srdeční zástavy může být srdeční infarkt, úraz elektrickým proudem, otravy, alergické reakce, při zástavě dechu z jakékoli příčiny následuje bezvědomí a zástava oběhu cca za 2-3 minuty. Naopak pokud dojde nejprve k zástavě srdce, pak během 6 -12 vteřin následuje bezvědomí a za půl až jednu minutu dochází i k zástavě dechu. Příznaky : ztráta vědomí, bílá barva, nehmatný puls. Spolehlivým místem kontroly pulsu je krční tepna - bříško ukazováku a prostředníku položíme nad ohryzek a posuneme do strany do prohlub ně mezi ohryzkem a krčními svaly. Detekci pulsu provádíme nejdéle 10 vteřin, nikdy ne současně na obou stranách krku. U kojenců můžeme hmatat puls v místě levé prsní bradavky, u malých dětí na vnitřní straně paže nebo v třísle. Normální frekvence u dospělého je cca 60 - 80 tepů za minutu, u dětí 80 - 100 a u novorozenců a kojenců 120 - 150 / min.
První pomoc : nepřímá srdeční masáž
odávky kyslíku do mozku a nejsou projevem funkční činnosti srdce!
První pomoc

V takovouto chvíli musí jít všechny úkony první pomoci takříkajíc "ráz na ráz". Nejprve je třeba postiženého otočit na záda a umístit ho na tvrdou podložku (na holou zem), poté je třeba obnažit hrudník a provézt záklon hlavy. Křikem přivolejte pomoc a další zachránce.

Následuje zběžné vyčištění ústní dutiny (případně i vyjmutí zubních protéz) a současně s tím pověříme někoho z okolostojících osob nebo svědků o přivolání Záchranné služby s tím, že tato osoba sdělí dispečerovi, že zahajujeme. Dále zahájíme resuscitaci podle toho, zda jde o dospělého postiženého nebo dítě:
Resuscitace u dospělých

Poté již zahajujeme samotnou resuscitaci tak, že poklekneme vedle hrudníku postiženého z jedné strany a vyhledáme střed hrudní kosti. Toto místo leží mezi oběma prsními bradavkami a na toto místo poté přiložíme své překřížené ruce a začneme se stlačováním hrudní kosti, asi do hloubky 5 cm a to rychlostí 100 stlačení za jednu minutu. Tato rychlost odpovídá přibližně dvěma stlačení za sekundu. Po odpočítání 30 stlačení provedeme 2 umělé vdechy do úst postiženého, následně opět provádíme 30 stlačení hrudní kosti a poté opět 2 umělé vdechy. Tento postup opakujeme stále a to dokud na místo nedorazí výjezdová skupina Záchranné služby, která převezme postiženého do své péče a bude v resuscitaci pokračovat.
cpr


Je třeba zmínit, že postup resuscitace je fyzicky náročným, a proto by se měli zachránci, kteří resuscitaci provádějí střídat po dvou minutách v nepřímé masáži srdce a umělém dýchání. Máme-li k dispozici resuscitační pomůcky například resuscitační masku (viz obr.) nebo ruční dýchací vak (viz obr.), použijeme je, výrazně nám ulehčí resuscitaci a provádění umělého dýchání.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama