Defibrilace

18. listopadu 2010 v 15:51 | admin |  Srdce a jeho nemoci

Co je to defibrilace?Ačkoliv krevní oběh může být po určitou dobu udržován a okysličován srdeční masáží a umělým dýcháním, jediným účinným způsobem, jak obnovit normální srdeční rytmus, je defibrilace přiložením dvou širokých elektrod na hrudník postiženého a dodáním elektrického výboje.
defibrilace

defibrilace

Co je to defibrilátor a jak pracuje?

Existují dva typy defibrilátorů: manuální a automatizované. Manuální defibrilátory jsou užívány v nemocnicích a na záchranných službách přes 30 let. Jeden z prvních přenosných defibrilátorů na světě byl vyvinut na počátku 60. let 20. století v Praze docentem Peleškou. Tyto přístroje obvykle rovněž obsahují EKG monitor a mohou být užívány i k podpoře srdečního rytmu, a tak pomáhat překonat méně nebezpečné abnormální srdeční rytmy. K interpretaci srdečního rytmu je nutná profesionální zkušenost, která umožní rozhodnout zda má být elektrický výboj podán. Automatizované defibrilátory (zkratka AED) byly objeveny mnohem později. Jsou to malé, bezpečné, jednoduché a lehké přístroje se dvěmi nalepovacími elektrodami.
umístění
AED vede zachránce krok za krokem zvukovými a obrazovými povely podle naprogramovaného protokolu. Zaznamenává a analyzuje srdeční rytmus a dává pokyn zachránci, zda má podat elektrický výboj. Tím je minimalizováno jakékoliv riziko, že by pacientovi mohl být podán elektrický výboj neoprávněně. Tyto přístroje je schopen bezpečně a efektivně použít kdokoliv, kdo je trénovaný v jejich užití a byl vyškolen poskytnout základní podporu života (tzv. autorizovaná osoba).
defibrilátor
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama